Mikroelementy w rzepaku ozimym - Agriker Amin Mikro

Mikroelementy w rzepaku

Mikroelementy w rzepaku ozimym są istotnym filarem produkcji tej rośliny. To właśnie one odgrywaj kluczową rolę w prawidłowym rozwoju rzepaku, budowie plonu o wysokich parametrach.

Różnorodna zawartość składników pokarmowych w glebach krajowych wymaga od świadomego rolnika monitorowania poziomu ich dostępności. Spadająca żyzność również nie pozostaje bez wpływu na możliwość dostarczenia roślinom prawidłowych ilości makro i mikroelementów.

 Pobieranie podstawowych składników przez rzepak

Jeśli założymy, że planowany plon rzepaku będzie w okolicy 4 ton ziarna to uprawa pobierze około 200 -250 kg N, K2o w granicach 250 – 350 kg, a P205 na poziomie 90-130kg. Rzepak pobiera również spore ilości MgO, bo około 45-60kg, CaO w ilości 150-200 kg i oczywiście bardzo istotna dla rzepaku siarka której zużycie będzie oscylować w granicach 45-60kg.

Mikroelementy w rzepaku – najważniejsze pierwiastki

Bez wątpienia bardzo istotnym pierwiastkiem w rzepaku jest Bor (B). wiosenne nawożenie tym pierwiastkiem dobrze jest rozłożyć na dwie dawki, a pierwszą z nich podać gdy tylko ruszy wegetacja rzepaku. Drugą dawkę możemy zaaplikować w fazie pąkowania. Pierwsza dawka powinna być w ilości trzech czwartych wiosennej dawki tego mikroelementu.

Krzem jest mikroelementem którego właściwości dla upraw rzepaku nie można przecenić. Warto stosować go już jesienią, następnie zaaplikować go jeszcze dwukrotnie wiosną, pierwszą dawkę zaraz po ruszeniu wegetacji. 

Mangan aplikujemy w dwóch dawkach. Faza pełnego pąkowania, a wcześniej po ruszeniu wegetacji rzepaku. Rzepak ma spore wymagania pokarmowe odnośnie tego pierwiastka, dlatego też nie warto go pomijać w nawożeniu.

Mikroelementem o który warto się zatroszczyć w uprawie rzepaku jest również żelazo.

Niedobory mikroskładników

Niedobory kluczowych pierwiastków powodują spadki plonów, a co za tym idzie znaczący spadek opłacalności prowadzonej produkcji. Najczęściej niedobory występują na glebach na których mamy do czynienia z niedoborem wody. Na glebach gdzie niska jest naturalna zasobność w poszczególne składniki. Powodem jest również nieuregulowany odczyn gleby oraz brak nawożenia nawozami naturalnymi takimi jak obornik i gnojowica.

Rzepak jako roślina wrażliwa na niedobór składników pokarmowych szybko reaguje na braki odpowiedniej zasobności składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jest też rośliną która bardzo dobrze reaguje na nawożenie dolistne. Pierwszy zabieg mikroelementami należy przeprowadzić już jesienią. Poprawia to znacząco zimotrwałość rzepaku i pozwala roślinie już w tym okresie wykorzystać potencjał plonotwórczy.

Czym nawozić?

Mikroelementy w rzepaku dostarczajmy za pomocą sprawdzonych i skutecznych rozwiązań. Istotna jest nie tylko ilość składnika jaką możemy przeczytać na opakowaniu, ale jaką ilość roślina będzie w stanie pobrać zanim pierwiastki przestaną być dla niej dostępne. Odpowiedzią na skuteczne nawożenie jest seria nawozów Dolistnych AGRIKER AMIN MIKRO. Wysokiej jakości technologia i silna koncentracja pozwala roślinom na szybkie przyswajanie aplikowanych pierwiastków.  Nawozy z mikroelementami Agriker zawierają w swoim składzie bioaktywne aminokwasy pochodzenia roślinnego. Za ich przyczyną skutkują jedną z najwyższych przyswajalności na rynku.

Krzem, który jest dziś stawiany w uprawie rzepaku na równi z borem aplikujemy w formie dolistnej za pomocą AGRIKER SILICIUMPłynna formuła i doskonała przyswajalność to łatwa aplikacja i szybkie działanie. 

Pamiętaj!

Nawożenie dolistne może pokryć całe zapotrzebowanie rzepaku na mikroelementy. 

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Doskonałe wsparcie upraw

Agriker Top, intensywne wsparcie upraw na starcie.

Aminokwasy bioaktywne.