Ocena rzepaku po zimie - Metoda Torsów - Agrocnsult

Ocena rzepaku po zimie część 2.

Ocena rzepaku po zimie – metoda torsów. 

W poprzednim wpisie opisaliśmy jak ocenić przezimowanie rzepaku metodą monolitową. Nie jest ona trudna, wymaga jednak cierpliwości. Równie nie skomplikowaną metodą w przypadku rzepaku będzie metoda torsów. Warto poświęcić nieco czasu, szczególnie jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszej uprawy.

10×10 czyli działamy krok po kroku.

Na naszym polu wyznaczamy 10 miejsc z których pobierzemy po 10 roślin w jednym rzędzie. Rzepak jest o tej porze roku wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Warto więc zrobić to starannie i zachować ostrożność aby nie uszkodzić pąka wierzchołkowego. Wykopując roślinę pamiętajmy by korzeń palowy nie był zbyt krótki. Zakłada się, że powinien on mieć od 5 do 8 cm długości.

Gdy już wykopaliśmy odpowiednią ilość roślin każdej u nasady obcinamy liście. Jeśli nasz korzeń jest dłuższy niż wspominane wcześniej 5-8cm przycinamy również jego do takiej właśnie długości.

Na przygotowane wcześniej tace wykładamy ligninę namoczoną w wodzie. Układam rośliny na tacach, a ich korzenie przykrywamy wilgotną gazą. Tak przygotowany test zostawiamy w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Dbamy o to, by nasze rośliny zawsze były miały dostatecznie dużo wilgoci. Warto pamiętać, że jeśli rośliny były pobierane w momencie gdy na dworze był mróz musimy przez około dobę rozmrażać rzepak w temperaturze około 10-12 stopni. Dopiero po takim pobudzeniu rośliny przygotowujemy preparaty, aby mogła się odbyć jak najcelniejsza ocena rzepaku po zimie.

Ocena rzepaku z pobranych próbek.

Potrzebujemy się uzbroić w cierpliwość i dać pobranym roślinom około tygodnia czasu dbając o odpowiednią ilość wody. Jeśli rośliny wykazują wyraźne przyrosty, korzeń nie gnije i jest białawy bez naruszonej skórki możemy przyjąć, że pobrane rośliny przezimowały stabilnie. W takich roślinach, w przekroju poprzecznym nie będzie większych odstępstw od normy.

Jeżeli taka ocena przezimowania rzepaku będzie sugerowała słabsze przezimowanie rzepaku to będzie on miał małą ilość przyrostów liści jak i korzeni, lub ich całkowity brak. W przekroju szyjki korzeniowej będziemy widzieli uszkodzenia po przemrożeniu.

Zapewnij dobry start!

Rzepak doskonale przyjmuje nawożenie dolistne. Prócz nawożenia azotem zapewnij mu wiosną, bor, krzem i inne kluczowe pierwiastki. Doskonałym wsparciem są dla zmęczonych zimą rzepaków aminokwasy bioaktywne. Znajdziesz je w grupie produktów Agriker!

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Agriker Top – optymalny start

Aminokwasowy koncentrat nawozowy dla lepszego startu!