Bor w nawożeniu rzepaku. Znaczenie boru i skutki jego niedoboru.

Bor w nawożeniu rzepaku

Bor w nawożeniu rzepaku od lat już posiada kluczową pozycję jako determinant zimotrwałości, plonotwórczości. 80%, tyle według badań gleb w Polsce charakteryzuje się słabą zasobnością w Bor (B). Powoduje to, że nawożenie rzepaku tym pierwiastkiem nie jest zbędnym elementem czy kaprysem, ale wręcz koniecznością. Pierwiastek ten możesz skutecznie dostarczać w formie dolistnej.  

Bor w nawożeniu rzepaku – znaczenie pierwiastka w uprawie.

Bor w nawożeniu rzepaku

Bor jest jednym z kluczowych pierwiastków dla rzepaku i wysokich plonów o wysokiej jakości.

Nie bez przyczyny Bor (B) jest określany jako pierwiastek kluczowy dla prawidłowej uprawy rzepaku. 

  • Bor w rzepaku – znaczenie
  • Kształtuje jakość i ilość plonu.
  • Zwiększa zawiązywanie łuszczyn
  • Stymuluje rozwój strefy włośnikowej korzeni rzepaku
  • Wzmacnia ściany komórkowe
  • Odpowiada za lotność pyłku
  • Uczestniczy w procesach biochemicznych rośliny
  • Intensyfikuje zawiązywanie nasion rzepaku

Jak widać po powyższym wykazie niedobory boru mają często znaczący wpływ na jakość plonu, zdrowie roślin ich zdolności na korzystanie z potencjału plonotwórczego.

Kiedy nawozić borem?

Bor w nawożeniu rzepaku sprawdzi się już w jesiennej aplikacji. Pozwoli ona producentom tej rośliny uniknąć intensywnego niedoboru tego pierwiastka już na wiosnę. Co wydaje się być bardzo istotne na glebach na których występują niedobory tego pierwiastka. Pozwoli on też wzmocnić się roślinie przed zimą i lepiej zimować.

Powinniśmy być uczuleni tutaj na spotykaną czasem praktykę stosowania boru interwencyjnie dopiero po wystąpieniu niedoboru tego pierwiastka. Objawy niedoboru mogą być trudne do szybkiego, jednoznacznego zidentyfikowania. Należy zatem stosować bor prewencyjnie, tym bardziej, że pierwiastek ten można w całości dostarczać roślinie przez liść. Pozwoli to obniżyć ryzyko spadku plonu.

Wiosenne zabiegi wykonujemy gdy ruszy wegetacja roślin i będą one w stanie szybko zasymilować podane składniki odżywcze. Zregenerowane po zimie możliwości asymilacyjne będą skuteczniej działały. Pierwsza dawka zostanie podana w fazie rozety. Drugą zaaplikujemy gdy rzepak będzie w fazie pąkowania. Rolnicy często aplikują bor w jednej dawce. Warto tu podkreślić fakt, że bor słabo przemieszcza się w roślinie, zatem warto jest zastosować dzieloną aplikację.

 

Agriker Amin B – skutecznie i szybko.

 

Agriker Amin B jest płynnym nawozem do szybkiego i skutecznego zaopatrywania upraw w Bor (B). Zawiera w swoim składzie bioaktywne aminokwasy pochodzenia roślinnego. Przyśpieszają one absorpcję pierwiastka oraz stanowią silny impuls stymulujący rozwój.

Bor jest jednym z filarów skutecznej produkcji rzepaku. Pamiętajmy o zapotrzebowaniu tej rośliny w inne pierwiastki.

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Agriker GROW

Aminokwasy bioaktywne do kompleksowego nawożenia roślin.