Rozkład resztek pożniwnych - bogate źródło składników odżywczych dla Twoich upraw.

Rozkład resztek pożniwnych – zadbaj o glebę.

Rozkład resztek pożniwnych może dostarczyć do gleby znaczących ilości cennych składników mineralnych. Likwidacja dużej części produkcji zwierzęcej w kraju sprawia, że resztki pożniwne stanowią często jedyne źródło materii organicznej. Materii niezwykle cennej i potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania procesu produkcji roślinnej.

Rozkład resztek pożniwnych – czym one są?

Rozkład resztek pożniwnych to znane wszystkim określenie. Czym jednak są owe resztki? Przez resztki pożniwne rozumiemy wszystkie te pozostałości roślin których nie wywozimy z pola. Jest to nie tylko słoma, są to również korzenie, łuszczyny, łęty. Przeorane, zmieszane z glebą powinny ulec rozłożeniu. Tyle teoria, praktyka pokazuje dziś coraz częściej inne scenariusze. Okazuje się, że w wielu przypadkach, rolnicy wydobywają z gleby resztki po uprawach prowadzonych nawet 4 lata wcześniej.

Co powoduje nieprawidłowy rozkład resztek pożniwnych?

Skąd to załamanie? Dlaczego resztki pożniwne, które powinny się rozłożyć i stanowić cenną próchnicę i źródło odżywczych pierwiastków powodują powstawanie podeszwy i stanowią źródła rozwoju patogenów?

Wspomniany wcześniej brak obornika, coraz większe zużycie środków ochrony roślin, nadmierne zużycie nawozów mineralnych to niektóre z przyczyn prowadzących do zaburzeń życia gleby. Powstające w glebie beztlenowe procesy ograniczają populację organizmów i mikroorganizmów pożytecznych dla równowagi i prawidłowych procesów biologicznych.

Rozkład resztek pożniwnych – wymierne zalety!

Prawidłowy rozkład resztek pożniwnych na przykład w rzepaku może stać się źródłem 30kg – N, 13kg – P2O5, 60kg – K2O, 7kg – S, 16kg – CaO, B – 15g, Zn – 145g oraz 15g Cu. Zawartość składników szacowana dla 3t ziarna z hektara. Każdy rolnik, który jesienią i wiosną kupuje te pierwiastki w nawozach mineralnych doskonale potrafi policzyć jakie to koszty.

Nie tylko pierwiastki – bezpieczeństwo.

Ile można oszczędzić dzięki prawidłowym procesom ekonomicznym to wymiar ekonomiczny, rzeczą nie do kupienia jest materia organiczna i żyzność gleby, która przynosi lepsze wiązanie wody, zdrowsze rośliny, wydajniejsze plonowanie.

Sprawdzone rozwiązania – rozkład resztek pożniwnych.

Gleby o zaburzonej mikroflorze potrzebują wsparcia w powrocie do równowagi. Naturalna stymulacja jaką zapewnia penergetic-k to ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie wspierające procesy zachodzące w glebie, a szczególnie w ryzosferze.
Niskie koszty stosowania i szybki efekt pozwalają na jak najlepsze wykorzystanie pozostałości resztek pożniwnych. Resztki pożniwne rozkładane przez Penergetic-k i Azofix stanowią doskonałe źródło składników odżywczych, a same preparaty mają również doskonałe działanie pobudzające rozwój systemu korzeniowego i życia w strefie ryzosfery.

Rolnictwo, skuteczne, opłacalne, nooczesne opiera się na glebie, na Twoim najważniejszym kapitale. Zadbaj o swój kapitał.

Rozłóż pozostałości pożniwne.

Penergetic-k stymulator prawidłowych procesów humifikacyjnych.

Wzmocnij życie w glebie.

Azofix – biologiczny preparat regenerujący glebę.

Film – poznaj efekty.

Zobacz działanie penergetic-k.