Krzem w rzepaku jesienią - jak podnieść zimotrwałość rzepaku

Krzem w rzepaku jesienią

Krzem w rzepaku jesienią aplikowany w zabiegach dolistnych to dobry krok do wykorzystaniu potencjału tej rośliny. Dostarczony dolistnie w formie oprysku jest też sposobem na podniesienie zimotrwałości rzepaku. Stanowi nieocenione wsparcie w profilaktyce, wspierając chemiczną ochronę rzepaku. Wzmacnia ściany komórkowe rośliny ograniczając podatność na atak szkodników i chorób.

Odmiana rzepaku wybrana zgodnie z zaleceniami, gleba prawidłowo uprawiona, siew z największą starannością. Zastosowana również ochrona. Jesteś z siebie zadowolony, wschody prawidłowe. I słusznie. Dobra robota. Rzepak właśnie jesienią decyduje o plonie, o tym wiemy wszyscy. Dostarcz mu niezbędnych składników oraz zadbaj o dobre przezimowanie. Odwdzięczy Ci się. No, ale masz to przecież w planach.

Rzepak doceni dokarmianie dolistne

Rzepak ozimy jest rośliną, która dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. Praktycznie całe dokarmianie mikroelementami może być dostarczone poprzez aplikacje nalistną. Zakładając oczywiście, że wszystkie warunki będą sprzyjające. Roślina doskonale wykorzysta dostarczone w ten sposób składniki odżywcze i przełoży je na prawidłowy wzrost i przygotowanie do zimy.

Krzem w rzepaku jesienią, istotny tak jak bor (B).

Bor podawany dolistnie stanowi stały element jesiennych zabiegów w uprawie rzepaku. Jego niedobory w krajowych glebach zmuszają rolników do dostarczanie tego pierwiastka w nawozach. Natomiast krzemu (Si) w glebie jest pod dostatkiem. Jego pokłady są bardzo duże, jednak nie jest on prawie wcale dostępny dla roślin, a więc rośliny w tym rzepak praktycznie z niego nie korzystają. A szkoda.

Praktyka rolnicza i badania pokazują, że pierwiastek tek wprowadzony do agrotechniki daje roślinie możliwości pełniejszego wykorzystania potencjału plonotwórczego. Pierwiastek ten każdego roku udowadnia, że zasługuje na miano silnego stymulatora, a inwestycja w zabieg dolistny krzemem w rzepaku, to inwestycja w lepsze przezimowanie i dobry plon.

krzem w rzepaku jesienią

Krzem w rzepaku jesienią, dlaczego warto 

Stosując krzem w rzepaku jesienią, dostarczasz roślinom pierwiastek mający znamienny wpływ na ostateczne plonowanie. Zmienne warunki klimatyczne z jakimi przychodzi dziś się mierzyć rolnikom wymagają podejmowania działań wspierających odporność roślin. Praktyka rolnicza i liczne doświadczenia pokazują, że nawożenie rzepaku krzemem niesie szereg korzyści:

  • Zmniejsza podatność na atak szkodników
  • Ogranicza wpływ niskich temperatur, jak i dobowych wahań temperatur
  • Podnosi przyswajalność składników odżywczych
  • Ogranicza negatywny wpływ glinu
  • Poprawia gospodarkę wodną rośliny ograniczając wpływ niedoborów wody
  • Jest jednym z elementów wpływających na zaolejenie

Krzem w rzepaku jesienią – aplikacja

Jesienną aplikację krzemu w uprawie rzepaku przeprowadzamy w fazie 4 – 6 liści (BBCH – 14 – 16). Nasi doradcy stosują Agriker Silicium stosując 0,5 – 1 litr na hektar uprawy rzepaku. Agriker Silicium prócz krzemu zawiera również potas (K – 7%) wzmacniający działanie preparatu.

Niestabilne warunki pogodowe z jakimi przychodzi nam się coraz częściej mierzyć zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. Krzem w rzepaku jesienią jest takim rozwiązaniem, które niewielkim nakładem pozwala wzmocnić roślinę i przygotować lepiej na nieprzewidywalne warunki.

krzem w rzepaku jesienią

Autor:

Krzysztof Świerkowski – agronom, specjalista od nawożenia dolistnego i biostymulacji upraw oraz zarządzania wodą w gospodarstwie. 


Masz pytania? Kontakt do mnie lub doradcy z twojego regionu znajdziesz tutaj – Kontakt

Mam dla ciebie kilka materiałów, zerknij, może ci się spodobają.

Nawóz z krzemem w burakach

Zobacz jeden z przykładów działania krzemu w burakach

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Trzmiele do zadań specjalnych

Trzmiele do zapylania w sadach, zarówno profesjonalnych jak i przydomowych