Krzem w rzepaku jesienią - jak podnieść zimotrwałość rzepaku

Z artykułu dowiesz się, na co krzem wpływa w rzepaku, jak stymuluje pobieranie składników odżywczych i czemu warto go stosować w czasach długotrwałych susz.

Krzem w rzepaku jesienią

Krzem w rzepaku jesienią to dobry krok. Dostarczony dolistnie w formie oprysku to sposób na podniesienie zimotrwałości rzepaku. Jest też nieocenionym wsparciem w profilaktyce, wspierając chemiczną ochronę roślin. Wzmacniają ściany komórkowe rośliny osłabia podatność na atak szkodników.

Odmiana rzepaku wybrana zgodnie z zaleceniami, gleba prawidłowo uprawiona, siew z największą starannością. Zastosowana również ochrona, jesteś z siebie zadowolony, schody prawidłowe. I słusznie. Dobra robota.  Czy można dla rzepaku jesienią zrobić coś więcej? Można! Rzepak właśnie jesienią decyduje o plonie. Dostarcz mu niezbędnych składników oraz zadbaj o dobre przezimowanie. Odwdzięczy Ci się.

Rzepak doceni dokarmianie dolistne

Rzepak ozimy jest rośliną, która dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. Praktycznie całe dokarmianie mikroelementami może być dostarczone poprzez aplikacje nalistną. Roślina doskonale wykorzysta dostarczone w ten sposób składniki odżywcze i przełoży je na prawidłowy wzrost i przygotowanie do zimy.

Krzem w rzepaku jesienią, istotny tak jak bor (B).

Bor od lat stanowi element jesiennych zabiegów w uprawie rzepaku. Jego niedobory w krajowych glebach zmuszają rolników do dostarczanie tego pierwiastka w nawozach. Krzemu w glebie jest pod dostatkiem. Jego pokłady są bardzo duże. Niestety, nie jest on prawie wcale dostępny dla roślin, a więc rośliny w tym rzepak praktycznie z niego nie korzystają. Praktyka rolnicza i badania pokazują jednak, że pierwiastek tek wprowadzony do agrotechniki daje roślinie więcej możliwości rozwoju. Fakty te powodują potrzebę podawania go w formie nawozu dolistnego. Pierwiastek ten, co roku udowadnia swój pozytywny wpływ na uprawy.

Krzem w rzepaku jesienią - co nam to daje

Stosując krzem w rzepaku jesienią dostarczasz roślinom pierwiastek mający znamienny wpływ na ostateczne plonowanie. Zmienne warunki klimatyczne z jakimi przychodzi dziś się mierzyć rolnikom wymagają podejmowania działań wspierających odporność roślin. Krzem stosowany w rzepaku pozwala lepiej wykorzystać potencjał plonotwórczy tej rośliny.

  • Zmniejsza podatność na atak szkodników
  • Ogranicza wpływ niskich temperatur
  • Podnosi przyswajalność składników odżywczych
  • Ogranicza negatywny wpływ glinu
  • Poprawia gospodarkę wodną rośliny ograniczając wpływ niedoborów wody
  • Jest jednym z elementów wpływających na zaolejenie

Krzem w rzepaku jesienią – aplikacja

Jesienną aplikację krzemu w uprawie rzepaku przeprowadzamy w fazie 4 – 6 liści (BBCH – 14 – 16). Nasi doradcy stosują Agriker Silicium stosując 0,5 – 1 litr na hektar uprawy rzepaku. Agriker Silicium prócz krzemu zawiera również potas (K – 7%) wzbogacający działanie preparatu.

krzem w rzepaku jesienią

Nawóz z krzemem w burakach

Zobacz jeden z przykładów działania krzemu w burakach

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Trzmiele do zadań specjalnych

Trzmiele do zapylania w sadach, zarówno profesjonalnych jak i przydomowych

Masz pytania? Zadzwoń 22 22 408 01 lub 

Wybierz doradcę w Twojej okolicy