Krzem w burakach - wyniki doświadczeń - 29 dt/ha cukru więcej vs kontrola

Krzem w burakach cukrowych na przykładzie

Krzem w burakach i 29 dt/ha cukru więcej? Tak, ale nie tylko. Zobacz wyniki doświadczenia z nawozem dolistnym Agriker Silicium zawierającym krzem i potas. Poznaj również odpowiedzi na wasze najczęstsze pytania dotyczące nawożenia buraków cukrowych krzemem. Co daje krzem w burakach i jak go dawkować? Odpowiadamy na przykładzie uprawy tej rośliny w jednym z gospodarstw rolnych stosujących zabiegi dolistne krzemem.

Jaki efekt po krzemie? 

Polaryzacja zawsze budzi duże emocje. Nic dziwnego, plon cukru ma duże znaczenie. 18,88% to poziom polaryzacji po dolistnym nawożeniu buraków cukrowych Agriker Silicium.  Polaryzacja na kontroli zostawionej przez gospodarstwo dała wynik 16,96%. Stymulujący efekt krzemu w nawożeniu dolistnym pozwolił podnieść polaryzację mimo iż rok 2018 był trudny dla producentów buraków cukrowych. Utrudnione wschody, długie okresy bez opadów, upalne temperatury.

18,88% Agriker Silicium – 16,96% kontrola

Stosując krzem w burakach podniesiono na plon cukru. Wynik jako osiągnięto w tym systemie nawożenia to 196 dt/ha z części nawożonej Agriker Silicium do 167 dt/ha z kontroli bez nawożenia krzemem. To prawie 2% różnicy w polaryzacji, i blisko 30 dt różnicy w plonie cukru.

Jak dawkować krzem w burakach?

W gospodarstwie, w którym przeprowadzono doświadczenie, pierwszą dawkę Agriker Silicium – nawóz z krzemem podano w fazie 5-6 liść. 24.05.2018 r. Dawka to 0,5l Agriker Silicium na hektar buraków. Drugą dawkę w ilości 0,8 l/ha podano dwa tygodnie po pierwszym zabiegu. Dawkę trzecią nawozu podano również w ilości 0,8 l/ha około 3 tygodni później. Krzem w burakach aplikujemy przy dość szybko, by pozwolić roślinom na wykorzystanie potencjału. Dłuższy okres stymulacji, to większy wpływ tego pierwiastka na rozwój roślin i plonowanie.

Doświadczenie przeprowadzono w Pągowie, na Opolszczyźnie. Jedyna różnica polegała na włączeniu krzemu w program nawożenia dolistnego buraków cukrowych. Wykorzystano Agriker Silicium. Nawóz krzemowy zawierający w swoim składzie krzem oraz potas. Wysoka zawartość krzemu wzmocniona jest działaniem potasu.

Co poza plonem?

Większa odporność. Na szkodniki, na patogeny takie jak grzyby. Mocne wsparcie w przypadku niedoborów wody, które są w ostatnich latach sporym problemem. Krzem pozwoli roślinom dłużej wykorzystywać zgromadzoną wcześniej wodę dzięki ograniczaniu odparowywania.

Badania pokazują również, że rośliny nawożone krzemem lepiej pobierają składniki odżywcze. To przekłada się na plon, ale również na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych dostarczanych doglebowo i dolistnie.

 

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Sklep Agroconsult

Tu kupisz nawóz krzemowy – Agriker Silicium

Nawożenie zbóż krzemem

Zobacz jakie efekty daje krzem w zbożach