Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie substancje pomagają fasoli wydawać obfite plony
- Jak stosować aminokwasy i wyciągi z alg w nawożeniu fasoli
- Uprawa fasoli i biostymulatory, jakie efekty?
Uprawa fasoli – biostymulacja
Uprawa fasoli jest silnie zrejonizowana. Dla wielu gospodarstw to bardzo ważna uprawa ze względów ekonomicznych.
Fasola uprawiana na suche ziarno nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Mimo tego, gleby próchnicze o dobrej strukturze sprzyjają dobremu rozwojowi roślin i lepszemu plonowaniu. Dobre stanowisko to początek drogi do obfitych plonów. Zbilansowane nawożenie, dbałość o żyzność gleby i prawidłowe zabiegi agrotechniczne to kolejne z filarów opłacalnej produkcji.
Ważne są również skuteczna ochrona i biostymulacja w kluczowych dla rozwoju fasoli okresach. A jeśli już mowa o biostymulacji, to jaką wybrać?
Co dają biostymulatory w uprawie fasoli
Biostymulatory i nawozy o działaniu biostymulującym to grupa produktów zawierająca w swoim składzie substancje biologiczne takie jak wyciągi z alg, aminokwasy, pożyteczne bakterie i grzyby czy substancje humusowe i fitohormony. Ich zadaniem jest wsparcie roślin w prawidłowym rozwoju:
-
Poprawa przyswajania składników pokarmowych oraz wody
-
Wzmocnienie odporności roślin na choroby, ataki szkodników oraz stresy abiotyczne
-
Poprawa gospodarki wodnej
-
Większa wytrzymałość na suszę i przymrozki oraz szybsza regeneracja
-
Działanie plonotwórcze
Zawarte w biostymulatorach substancje są bezpieczne dla środowiska, a stosowane zgodnie z zaleceniami wykazują silne działanie plonotwórcze. Dobre nawozy o działaniu biostymulującym są skuteczne już w niewielkich dawkach. Roślina przyswaja je szybko i natychmiast korzysta z ich wsparcia.
Uprawa fasoli – kiedy stosować biostymulatory
Nawozy biostymulujące są preparatami które można z powodzeniem stosować w każdej fazie rozwoju roślin. Nie mniej, warto mieć na uwadze, że każda z uprawianych roślin ma istotne z punktu widzenia jej rozwoju momenty. To w nich warto rośliny wspierać stosując dolistną biostymulację.
Uprawa fasoli narażona jest na suszę, oraz inne trudne warunki atmosferyczne. To przed ich wystąpieniem warto zaaplikować roślinom wsparcie w postaci nawożeni nawozem o działaniu biostymulującym. Zabieg profilaktyczny jak i po wystąpieniu trudnych warunków pomoże roślinom na szybsza regenerację i lepsze plonowanie.
Faza dwóch liści właściwych (BBCH 12)
Początkowy wzrost roślin to moment w którym dostarczając roślinom łatwo przyswajalne biostymulatory i zawarte w nich substancje wzmocnimy jej potencjał. Ponieważ faza dwóch liści właściwych (BBCH 12) pozwala fasoli przyjąć wystarczającą ilość składników, to doskonały mement by wzmocnić rozwój korzeni, przygotować roślinę na niekorzystne warunki.
Wzmocnij kwitnienie – uprawa fasoli i biostymulacja
Ważnym momentem, w którym wsparcie roślin biostymulatorem przynosi wymierne efekty to zbliżający się czas kwitnienia. Faza BBCH 51 to moment kiedy widoczne są pierwsze pąki kwiatowe. Przed tym warto dostarczyć roślinom kolejną porcję aminokwasów, fitohormonów, węgla organicznego i innych cennych związków. Zabieg wpłynie na intensywność kwitnienia, zawiązywanie strąków.
W programie nawożenia i biostymulacji opracowanym w oparciu o doświadczenia i praktykę stosujemy kilka preparatów o działaniu biostymulującym. Wykorzystujemy ich różny skład, co pozwala nam dostarczać roślinom takie składniki, które w danej fazie dadzą najlepsze efekty biostymulujące.
- Vegeamino – nawóz biostymulujący zawierający aminokwasy i azot.
- Pepton – nawóz biostymulujący zawierający 85% aminokwasów.
- Algaton – nawóz biostymulujący zawierający 30% wyciągu z alg.
Warto przeczytać:
OSTATNIE WPISY / ZOBACZ WSZYSTKIE
Specjalista ds. Agronomii.
Agronom od kilku lat związany z Agroconsult. Specjalizuje się w uprawach malin, tytoniu, fasoli i dyni.