Szkody łowieckie - z Penergetic b WV przeciw sarnom -

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak ze szkodami wyrządzanymi przez sarny radzi sobie Mateusz Jeżewski 
  • Jak działa Penergetic B WV
  • W jaki sposób stosować Penergetic b WV

Chronimy uprawy z Penergetic b WV

Szybka aplikacja przy pomocy opryskiwacza, często w połączeniu z innymi zabiegami. Bardzo dobra rozpuszczalność, bezwonność i efektywne działanie przez kilka tygodni. To ważne elementy składające się na łatwość stosowania Penergetic b WV, preparatu przeciw szkodom łowieckim, który wraz z Mateuszem wprowadziliśmy do ochrony jego pól.


Mateusz Jeżewski na polu rzepaku chronionym przez Penergetic b WV

Szkody łowieckie – sarny zmorą przez lata

Dla gospodarującego na 140 hektarach Mateusza Jeżewskiego, rolnika z Witoldowa na Lubelszczyźnie  sarny kojarzyły się tylko ze szkodami. Duże, liczące po kilkadziesiąt sztuk stada saren szczególnie upodobały sobie pola na których uprawia rzepak. Były prawdziwą zmorą. Walka z nimi przypominała walkę z wiatrakami. Sarny szybko przyzwyczajały się do stosowanych wcześniej metod hukowych i zapachowych. W efekcie obgryzały młode, zdrowe rośliny, powodując duże straty. I tak praktycznie, co rku.

Nawożenie roślin, a bakterie azotowe

Jedną z metod stosowania preparatów zawierających bakterie azotowe przeznaczonych do nawożenia jest aplikacja doglebowa. W preparatach takich wykorzystuje się bakterie żyjące w strefie korzeniowej (ryozosferze). Dzięki temu bakterie dostarczane przy pomocy oprysku namnażają się w strefie korzeniowej udostępniając roślinom łatwo dostępny azot.

Z różnych rodzajów bakterii wiążących azot nas najbardziej interesują bakterie azotowe wolno żyjące. Nie są to znane przez wszystkich z lekcji biologii bakterie żyjące w symbiozie z niektórymi roślinami. To bakterie naturalnie występujące w glebach, z ich obecności korzystają różne gatunki roślin. Dzięki temu szczepionki doglebowe z tymi bakteriami mogą być stosowane w każdym rodzaju upraw. To właśnie takie bakterie wykorzystujemy w naszych preparatach, np. w Biospektrum WG.

Dwa lata spokoju

Wiele lat stosowania z różnym skutkiem rozmaitych metod sprawiły, że i do Penergetic b WV Rolnik z Lubelszczyzny podchodził ze zrozumiałym dystansem. Pierwsza dawka preparatu została podana jesienią, mijały tygodnie, a saren nie było widać. Pierwszy raz od kilku lat rzepak przezimował bez strat.

Mateusz Jeżewski chroni swoje uprawy już ponad dwa lata. Stosuje Penergetic b WV  w formie oprysku. Ale Penergetic b WV można stosować również w połączeniu z RSM, lub innymi środkami ochrony roślin lub nawozami. Sprawdź jednak, czy producent tych preparatów i nawozów pozwala na stosowanie ich w mieszaninach.

Co daje stosowanie Penergetic b WV?

  • Preparat stwarza niekorzystne warunki do bytowania saren, jeleni i dzików
  • Działa około 4 tygodni niezależnie od warunków pogodowych
  • Dodatkowo Penergetic b WV działa pozytywnie na glebę

Jak działa Penergetic b WV

Penergetic b WV stwarza warunki, które ograniczają żerowanie saren, dzików i jeleni. To naturalny preparat, pozwalający w łatwy sposób trzymać na dystans te szkodniki. Nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu i działa pomimo opadów atmosferycznych.

Ma sypką formę, a jak już wspominałem wcześniej, możesz go stosować w formie oprysku doglebowego, nalistnego lub łączyć z płynnymi nawozami czy gnojowicą.

Małe areały chronimy wykonując oprysk całego pola. W przypadku dużych areałów (mam tu na myśli kilkadziesiąt hektarów w jednym kawałku) możemy stosować ochronę w formie oprysku brzegów pola. Wykonujemy wówczas zabieg na szerokości minimum 18 metrów. W pierwszy przypadku stosujemy dawkę 600 g/ha uprawy, w drugim 1000 g/ha.

Możliwość aplikacji przy pomocy opryskiwacza to spore ułatwienie i oszczędność czasu. Mateusz szczególnie docenił fakt, że zabiegów nie trzeba powtarzać po opadach deszczu.  Nie ukrywam, że i do mnie ten argument mocno przemawia, bo to znacząca oszczędność czasu i pieniędzy.

Warto przeczytać:

OSTATNIE WPISY / ZOBACZ WSZYSTKIE

krzem w uprawie buraków

Krzem w burakach – dobry duet na dobry plon

| Nawożenie, Rolnictwo, Uprawa buraków cukrowych | No Comments

Bartosz KaletaDoradca agrotechniczny Prywatnie fan wolności jaką dają motocykle. Zawodowo specjalista w podnoszeniu odporności roślin, optymalizacji produkcji. Pomaga rolnikom zarabiać więcej!

Wiosenna stymulacja ozimin

| Nawożenie, Rolnictwo | No Comments

Wojtek CałusDoradca agrotechniczny 

Żółte naczynia w rzepaku

Żółte naczynia w rzepaku

| Nawożenie, Rolnictwo, Uprawa rzepaku | No Comments

Krzysztof ŚwierkowskiSpecjalista ds. agronomii i zootechniki.