Śmietka kapuściana - rozpoznaj szkodnika i zobacz jak zwalczać śmietkę kapuścianą

Śmietka kapuściana – zagrożenie rzepaku ozimego

Śmietka Kapuściana jest w zdecydowanej czołówce szkodników zagrażających plantacjom rzepaku ozimego. Młody rzepak ozimy jest wyczekiwany przez tego szkodnika i tylko lustracja pól pod kątem występowania śmietki kapuścianej i innych szkodników pozwala na szybkie i sprawne reagowanie.

Śmietka kapuściana – rozpoznawanie

Śmietka kapuściana żeruje na korzeniach rzepaku w postaci białej, biało-żółtej larwy pozbawionej nóg. Śmietka w postaci dorosłej to muchówka z czerwoną plamką na srebrzącym się czole. Jest charakterystyczna cecha tego owada mierzącego około 6mm.

Owad przypomina nieco znaną wszystkim muchę domową. Samice są większe i jaśniejsze od ciemnoszarych samców,  a na srebrzącej się głowie mają charakterystyczną czerwoną plamkę.

Biologia owada

Owad ten wytwarza od dwóch do trzech pokoleń. To ostatnie pokolenie jest groźne dla rzepaku ozimego. Pokolenie to na przełomie września oraz października nalatuje plantacje oraz samosiewy rzepaku. Na grudkach gleby lub na szyjce korzeniowej samica składa jaja w kolorze białym około milimetrowej długości. Jedna samica tego owada może złożyć nawet 110-120 jaj!

Próg szkodliwości

Śmietka kapuściana jest groźna, świadczy o tym fakt, że za próg szkodliwości przybrano 1 osobnika złapanego do żółtego naczynia w ciągu jednego dnia! Śmietka występuje w różnych  regionach w różnej intensywności, ale by ograniczać szkodliwość jej występowania należy monitorować pola. Zwalcza się tylko formę dorosłą tego szkodnika.

Objawy – rozpoznaj zagrożenie

Obserwując pola rzepaku widzimy, że rośliny są w nienajlepszej kondycji, rozwijają się słabiej, na liściach widać przebarwienia w żółtych odcieniach. Te objawy często są brane za efekt zbliżającej się zimy lub niedobór składników pokarmowych. Warto jest w takiej sytuacji wyrwać kilka roślin rzepaku szukając bardziej jednoznacznych przykładów żerowania śmietki kapuścianej.

W miejscu żerowania larwy śmietki zaobserwujemy przebarwienia żółtawe, brązowe, gnijącą tkankę oraz zanikające korzenie boczne. Słabe rośliny, porażone przez szkodnika są podatne na wyleganie wiosną, a wiosną na wymarznięcia. Uszkodzenia ograniczają również możliwości odżywiania rośliny.

Zwalczanie

Szkodliwe dla upraw rzepaku są larwy. Śmietka Kapuściana w formie dorosłej jest zaś zwalczana. Do 2017 roku nie było zarejestrowanego preparatu do zwalczania tego szkodnika. Śmietkę zwalczało się przy okazji zwalczania innych szkodników takich jak pchełka czy też mszyca. Obecnie do zwalczania śmietki kapuścianej zarejestrowany jest jeden preparat który posiada dwie substancje czynne, lambda-cyhalotrynę, oraz actamipryd.

Odżywiaj rzepak – pozwól mu się zregenerować

Uszkodzenia powodowane przez szkodnika narażają rośliny na atak przez choroby grzybowe. Śmietka kapuściana osłabiając korzenie podnosi też podatność rzepaku na wymarzanie. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające korzenie będą się regenerować. Warto je zaopatrzyć w składniki pokarmowe. Aminokwasy roślinne dostarczone w formie nalistnej będą działały jako silny biostymulator wpływając na szybką regenerację tkanek. W rzepaku musimy też pamiętam o nawożeniu nalistnym borem (B) oraz krzemem (Si).

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Jesienne szkodniki rzepaku

Zobacz jakie szkodniki zagrażają rzepakowi na jesień.