Siew buraka cukrowego
Siew buraka cukrowego opiera się o starą i znaną każdemu producentowi tej rośliny zasadę: „Jak zasiejesz, tak zbierzesz”. Nie jest to powiedzenie w żadnym stopniu przesadzone. Burak cukrowy należy do tych roślin które wymagają wręcz profesjonalnego, dokładnego podejścia zarówno do uprawy roli przed siewem jak i samego procesu siania. Siew dokładny i przemyślany zaowocuje równymi wschodami buraka cukrowego.
Siewnik – szczegóły są ważne
Dbałość o stan techniczny siewnika, prawidłowa konserwacja i przygotowanie do pracy pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów, które będą rzutowały na dalszy rozwój roślin. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że luzy, nierównomierny wysiew lub inna techniczna wada doprowadzi do potrzeby przesiewania plantacji czy zaniży znacząco ilość plonu poprzez opóźnione wysiewy.
Temperatura i termin siewu.
Skutecznie przeprowadzony siew buraka cukrowego jest jednak zależny również od terminu siewu i warunków pogodowych panujących wiosną. Nie da się jednoznacznie określić terminu dla całego kraju. Każdy z producentów buraka cukrowego musi brać pod uwagę lokalne warunki pogodowe, mocno zmienne w ostatnich lata. Ważne, by temperatura gleby wynosiła 5 -10 stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na wilgotność gleby, zbyt sucha nie pozwoli na prawidłowe wschody. Jej wilgotność około 15%.
Głębokość siewu i rozstaw rzędów.
Prawidłowo wysiane buraki, w prostych rzędach, o odpowiedniej głębokości. Jeśli wysiejemy zbyt głęboko spowodujemy opóźnienie wschodów. Siew zbyt płytki również może ograniczyć wschody. Siew buraka cukrowego powinniśmy wykonać na głębokości 2,5-3,5cm. Jeśli wysiewu dokonujemy na glebach lekkich wysiew należy wykonać na głębokości około 3-3,5 cm. Gleby ciężkie i średnie pozwalają na wysiew na głębokość około 3-3,5 cm.
Nasiona buraka cukrowego siejemy w odstępach co 18 cm. Rozstaw rzędów jaki należy zachować to 45 cm.
Pamiętaj, by kontrolować głębokość siewu oraz utrzymanie rzędów w linii prostej.
Żyzność gleby, a siew buraka cukrowego.
Żyzność gleby to klucz do prawidłowego rozwoju roślin. W dobie gdzie wiele krajowych gleb cierpi na niedobory materii organicznej warto sięgać po rozwiązania które będą skutecznie i szybko dostarczały glebom i roślinom potrzebnych substancji do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego.
Agriker Terra zawiera w swoim składzie kwasy fulwowe oraz huminowe dostarczające ryzosferze stymulacji do szybkiego i prawidłowego wzrostu.