Rzepak ozimy - jak go wzmocnić po zimie. Stymulacja rzepaku ozimego
rzepak ozimy

Rzepak ozimy – prócz prawidłowego nawożenie doglebowego silny wpływ na rozwój roślin mają aminokwasy bioaktywne.

Rzepak ozimy – jak go wzmocnić po ciężkiej zimie?

Rzepak ozimy to ważna część rocznych upraw w wielu gospodarstwach. Jak go wzmocnić i stymulować jego rozwój zastanawia się dziś wielu plantatorów.

Uprawy rzepaku w kraju są w różnej kondycji po zimie. Część z nich niestety trzeba będzie przeorać, ale są też takie które mogą jeszcze dać przyzwoity plon. Mroźna zima, miejscami bezśnieżna nie była dla roślin idealnym stanem pogody, ale szybkie decyzje i skuteczne działania pozwolą nam na ograniczenie negatywnego wpływu aury. Oceńmy zatem nasze plantacje, bo szybka decyzja może być kluczowa dla opłacalności tej uprawy w naszym gospodarstwie.

Rzepak ozimy – działaj dwukierunkowo.

Wiemy, że rzepak ozimy jest rośliną która posiada bardzo wysokie potrzeby pokarmowe. Jesienne zabiegi i możliwości zaopatrzenia rośliny mamy już jednak za sobą. Pokazują one jednak, że większość plantacji wsparta np krzemem jesienią jest teraz w lepszej kondycji niż uprawy pozostawione bez wsparcia. Teraz bardzo ważne jest, byśmy wsparli osłabione rośliny. Jak wzmocnić zatem rzepak, by prócz nawożenia doglebowego zapewnić mu jak najlepsze warunki?

Gleba – dobrze zaopatrzmy rośliny.

Zaczynamy od zaopatrzenia roślin w potrzebne im składniki pokarmowe za pomocą nawozów mineralnych. Każdy rolnik znając warunki glebowe, mikroklimatyczne oraz obserwując ich rozwój musi podjąć niełatwą decyzję o ruszeniu z nawożeniem.

Wiemy iż azot i siarka są istotnymi elementami skutecznej produkcji. Rzepak jest jednak rośliną o sporej wrażliwości na niedobór kluczowych pierwiastków.

Pamiętajmy, że Azot (N) jest czynnikiem plonotwórczym. Uprawy tej rośliny osłabione po zimie możemy nawozić w trzech dawkach pamiętając, że największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek rzepak ozimy będzie miał w początkowych fazach rozwoju.

Siarka (S) nie może być pomijana w uprawach rzepaku. Niedobór tego pierwiastka będzie miał istotny wpływ na pobieranie azotu.

Niedobory Cynku (Zn) to zaburzenie kwitnienia co ma bezpośredni wpływ na plonowanie.

Rzepak jest również wrażliwy na niedobory Boru (B), pierwiastek ten ma znaczący wpływ na zdrowie roślin i ich rozwój. Innymi bardzo istotnymi pierwiastkami dla rzepaku będą Mangan (Mn) i Molibden (Mo).

Zapewnijmy swojej uprawie dostęp do wszystkich potrzebnych pierwiastków zgodnie z planowanym plonem. Wiedza o ich zwartości w glebie będzie w tym bardzo pomocna. 

Dolistnie – szybko i skutecznie

Strategia wzmocnienia roślin po zimie nie powinna odbywać się bez tego rodzaju odżywiania rośliny. Rzepak ozimy bardzo dobrze reaguje na dostarczanie mu wartościowych substancji tą drogą. Jest ona szybka i ma silny wpływ na pobieranie składników pokarmowych przez system korzeniowy. Rośliny które są dobrze zaopatrzone doglebowo będą jeszcze lepiej wykorzystywać składniki pokarmowe.

Warto jest sięgać po preparaty o szybkiej przyswajalności, będące doskonałym nośnikiem dla mikroelementów. Preparaty wzbogacone w węgiel organiczny, witaminy, aminokwasy, fitohormony będę szybko przyswajane i wykorzystywane przez rośliny. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy walczymy o dobry rozwój roślin po zimie!

Z początkiem wegetacji warto jest podać roślinie np. Agriker TOP. Silnie skoncentrowany nawóz dolistny o mocnym działaniu pobudzającym rośliny i doskonałej przyswajalności szybko wzmocni roślinę, rozwój korzeni i pobudzi procesy życiowe rośliny. Wysoka zawartość bioaktywnych aminokwasów, witamin, fitohormonów, węgla organicznego dostarczy naszej plantacji łatwo przyswajalne składniki.

 

Agriker Amin B (Bor) – w szybki sposób dostarczy roślinie ten potrzebny jej pierwiastek.

rzepak ozimy

Krzem i bor są mocnymi filarami wysokiego plonu o doskonałej jakości.

Bor którego przyswajalność wzmocniona jest działaniem aminokwasów bardzo efektywnie wzmocni uprawę rzepaku.

 

Agriker Silicium (Krzem). Pierwiastek ten nabiera znaczenia w uprawie rzepaku od kilku lat. Wzmacniając odporność roślin na patogeny czy wyleganie, determinując pobieranie innych pierwiastków jest coraz częściej stosowany jako stały element nawożenia dolistnego roślin. Wykazuje również silne działanie plonotwórcze.

 

Agriker Grow będzie doskonałym uzupełnieniem technologii nawożenia rzepaku. Jako kompleksowy nawóz dolistny z zawartością pierwiastków szybko przyswajalnych oraz dzięki aktywnym biologicznie aminokwasom szybko i skutecznie pozwala poprawiać efektywność uprawy i jej stan.

 

Rzepak jest rośliną która wymaga zaangażowania. Stosowanie skutecznych technologii pozwala na budowanie plonu o wysokiej jakości i tworzenia dobrego źródła dla gospodarstwa. Preparaty serii AGRIKER zawierają wysokiej jakości aminokwasy roślinne, bioaktywne, szybko przyswajalne. Stanowią szybką formę suplementacji rośliny i doskonały nośnik dla witamin, pierwiastków, fitohormonów.

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Agriker TOP

Intensywne wsparcie rzepaku ozimego.