Resztki pożniwne w pięciu krótkich krokach
Resztki pożniwne traktowane jako problem? To błąd! Resztki pożniwne są naturalnym nawozem, który możesz wykorzystać by osiągnąć obfite plony. Zobacz 5 powodów dla których warto się pochylić nad rozkładem resztek pożniwnych i potraktować je poważnie.
Naturalny Big Bag nawozu – resztki pożniwne
Resztki pożniwne, to cenny źródło ważnych dla roślin składników odżywczych. Prawidłowo zagospodarowane resztki pożniwne pozwolą Ci dobrać optymalniejsze dawki nawozów mineralnych. Przełoży się to pozytywnie na zasobność Twojego portfela.
Resztki pożniwne – chorobowe
Dbając o dobry rozkład resztek pożniwnych ograniczasz rozwój patogenów. Gnicie resztek pożniwnych sprzyja powstawaniu chorób. Przekłada się to na jakość wschodów, występowanie chorób i w efekcie końcowym na plon. Więcej chorób, to więcej zabiegów, ugniatania gleby, wydatków na środki ochrony roślin.
Próchnica – złoto rolnika
Proces humifikacji i dbałość o jego równomierny stan na całym polu powinny być obowiązkiem każdego gospodarza. Resztki pożniwne zalegające w glebie, gnijące przez zbyt głębokie przykrycie są źródłem problemów, ale również nie tworzą próchnicy. Zawartość próchnicy w krajowych glebach gwałtownie spada, przekłda się to na jakość produkcji. Wpływa na retencję wodną, czyli zdolność gleby do wiązania wody. W dobie największego wyzwania jakim jest zatrzymywanie w glebie dostatecznej ilości wody to mocny argument za prawidłowym zagospodarowywaniem resztek pożniwnych.
Gleba musi żyć
Rośliny do życia potrzebują mikroorganizmów. Zapominamy o tym, a to one wspierają prawidłowy wzrost roślin. Ograniczenie procesów gnilnych, ograniczenie patogenów konkurujących z pożytecznymi mikrobami sprzyja żyzności gleby. Poprawia się naturalna zdolność gleby do odżywiania roślin. W zdrowej glebie pojawiają się również naturalni sprzymierzeńcy rolnika, między innymi dżdżownice.
Nie bój się preparatów – inwestujesz nie tylko w nawóz
Nie bój się preparatów przyśpieszających rozkład resztek pożniwnych. Szukaj dobrej jakości produktów, których cena nie jest wygórowana, a w swoim składzie mają coś więcej niż azot (N). Rozkładając resztki pożniwne wprowadzasz wartość nawozową, która rekompensuje koszt preparatu. Pamiętaj również, że nie tylko o wartość nawozową chodzi. Próchnica, mikroorganizmy, retencja wodna, ograniczenie chorób. Korzyści płynących z działań na rzecz rozkładu resztek pożniwnych jest wiele.