Ocena przezimowania rzepaku ozimego - Agroconsult

Ocena przezimowania rzepaku ozimego – Cz1.

Ocena przezimowania rzepaku.

Prawidłowo przeprowadzona ocena stanu plantacji rzepaku ozimego pozwoli nam na podejmowanie skutecznych działań w dążeniu do zbudowania plonu. Nim jednak ruszy wegetacja rzepaku spoglądamy na niego z niepewnością. Jego wrażliwość na mróz i dynamiczne zmiany pogodowe ostatnich lat powoduję, że zima to trudny okres dla wielu plantatorów. Warto wykonać ocenę plantacji, szczególnie jeśli budzi ona nasze zastrzeżenia, a warunki pogodowe z jakimi mieliśmy do czynienia nakazują nam sądzić, że mogło dojść do porażenia upraw przez mróz. 

Metoda monolitowa. Czym jest i jak ją wykonać poprawnie?

Nim jeszcze ruszy wegetacja, w kilku miejscach pola pobieramy warstwę gleby w raz z roślinami. Pobrana przez nas warstwa powinna mieć około 20 cm głębokości i wymiary kwadratu o boku około 30cm. Pobierzmy około 5 prób z jednego pola. Jak wybrać miejsca do pobrania prób? Znając pole i miejsca które w poprzednich latach powodowały, że rośliny na nich wymakały, wymarzały warto jest właśnie na te miejsca zwrócić uwagę. Pobrane próby umieszczamy w przygotowanych pojemnikach, skrzyniach, tak by nie uległy uszkodzeniu. Próby umieszczamy następnie w pomieszczeniach gdzie temperatura powietrza nie przekracza 13-14 stopni. Należy przykryć rzepak materiałem zmoczony obficie wodą. Taki zbieg pozwoli na prawidłowe rozmarznięcie naszego monolitu oraz zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu próbki. Gdy gleba rozmarznie możemy z powodzeniem przenieść ją do pomieszczenia o temperaturze około 17-20 stopni Celsjusza. Ważne, by w pomieszczeniu było sporo naturalnego światła. Po upływie około 14 dni jesteśmy w stanie ocenić stan przezimowania rzepaku ozimego.

Widzimy które rośliny rozpoczęły wegetację, czy są nowe przyrosty i jaka jest ich intensywność. Ta metoda pozwala też wyłapać rośliny obumarłe i przeliczyć ich ilość na metr kwadratowy. Taka wiedza w połączeniu z lustracją pola, naszym doświadczeniem i wiedzą o danym polu pozwoli nam podejmować świadome decyzje o przyszłości naszej uprawy.

Kiedy przeorać rzepak?

Likwidacja plantacji rzepaku to zawsze trudna decyzja dla każdego producenta. Trudno jest jednak jednoznacznie powiedzieć kiedy należy zlikwidować plantację. Jeśli plantacja wymarzła całkowicie jest to jasna sytuacja w innych przypadkach nie ma jasno określonych zasad. Z roku na rok liczba żywych roślin na metrze kwadratowym jak może wydać przyzwoity plon spada. Niegdyś mówiono o 30 roślinach. Dzisiaj 20 roślin dobrze poprowadzonych wydaje przyzwoity plon. Znane są też przypadki i słyszymy o nich coraz częściej gdzie nawet mniejsza liczba roślin pozwala osiągnąć producentom zadowalający ich plon.

Duże znaczenie będzie miała tutaj gleba na jakiej znajduje się plantacja, jej zasobność w składniki odżywcze, struktura i kategoria agronomiczna. Stan roślin które przezimowały i warunki pogodowe jakie panują obecnie i na jakie natrafimy w najbliższych dniach oraz zasobność gleby w wodę również nie pozostaną bez wpływu. Istotnym czynnikiem będzie również wybrana odmiana rzepaku ozimego.

Jak wspierać rzepak gdy zdecydujemy się go zostawić.

Ocena przezimowania rzepaku pozwoliła nam podjąć decyzję o jego pozostawieniu. Musimy zaopatrzyć rośliny w azot i składniki odżywcze. Pierwsza wiosenna dawka azotu powinna zostać zwiększona. Przyjmuje się, że zwiększamy ją o 1/3 normalnie aplikowanej dawki.

Rzepak jest rośliną bardzo dobrze reagującą na nawożenie dolistne. Tego typu zabiegi pozwolą szybko i skutecznie dostarczyć roślinie potrzebne do prawidłowego rozwoju pierwiastki i inne substancje odżywcze. Pamiętajmy, że tej roślinie możemy wszystkie potrzebne mikroelementy dostarczyć w formie dolistnej.

Więcej o wzmocnieniu rzepaku po zimie możesz przeczytać tutaj“Wzmocnij rzepak po zimie”

Brak obornika w gospodarstwie jest jedną z przyczyn utraty żyzności gleb. Gleba słaba, z ograniczoną zawartością składników pokarmowych to gorsze śrdowisko rozwoju ryzosfery. Warto rozważyć wsparcie tej strefy np z użyciem koncentratu Agriker Terra → Agriker Terra.

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Agriker Terra – koncentrat

Intensywnie odżywia ryzosferę, tworzy prawidłowe środowisko rozwoju

Agriker Top – intensywny start

Preparat optymalizujący start i regenerację ozimin.