Nawożenie grochu

Nawożenie grochu, rośliny z rodziny bobowatych powinno być dobrze zaplanowane. Roślina ta jest doskonałym przedplonem, wzbogaca glebę w wiele cennych pierwiastków. Sama jednak nie lubi zaniedbań. Jest wrażliwa na niedobory manganu, molibdenu i boru. Groch potrzebuje również skutecznego odchwaszczania.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka gleba jest najlepsza dla grochu
  • Jakie zapotrzebowanie pokarmowe ma groch
  • Jakie mikroelementy są kluczowe w uprawie grochu
  • Czy stosować biostymulatory

Zapotrzebowanie grochu na składniki odżywcze.

Planując nawożenie grochu należy uwzględniać aktualną zasobność gleby w składniki odżywcze. Na 3,5 tony plonu z hektara oraz słomę i korzenie roślina pobierze około:

  • 45 kg fosforu,
  • 140 kg potasu,
  • 21 kg magnezu,
  • 136 kg wapnia,
  • 200 kg azotu.

Gleba

Groch ceni sobie gleby zadbane, odchwaszczone. Roślina ta źle reaguje na konkurencję w postaci chwastów. Przygotowując glebę warto wspomóc ją preparatami przyśpieszającymi rozkład resztek pożniwnych i stymulującymi życie biologiczne. Penergetic-b lub BioSpectrum wpłyną pozytywnie na życie biologiczne, zasobność w mikroelementy, a przyśpieszając rozkład resztek pożniwnych ograniczą występowanie niektórych patogenów. pH gleby na poziomie 5,8 – 7 to najbardziej sprzyjający uprawie grochu odczyn.

Fosfor i potas

Stanowisko pod groch powinno być zasobne w fosfor i potas. Zasobność gleby w te składniki przekłada się na jakość wschodów. BioSpectrum posiada zdolność udostępniania fosforu i potasu. Pozwoli uzupełnić nawożenie mineralne, jednocześnie sprawdzi się na glebach lekkich i ciężkich.

Nawożenie mineralne grochu tymi składnikami uzależnione jest od gleby przeznaczonej pod uprawę.  By zminimalizować ryzyko wymycia potasu na glebach lżejszych nawożenie mineralne potasem wprowadzamy wiosną. Podobnie z fosforem. Łatwo przechodzi on na glebach zakwaszonych w formy niedostępne. Gleby cięższe nawozimy po zbiorach przedplonu.

Dolistne nawożenie grochu

Wrażliwość grochu na niedobór mikroskładników, przekłada się na pozytywny wpływ nawożenia dolistnego. Zwiększone zapotrzebowanie na bor, molibden, mangan można uzupełnić przy pomocy Agriker Grow lub serią preparatów Agriker Amin. Kompleksy pierwiastków i aminokwasów to wysoka przyswajalność i szybkie działanie. Warto również zwracać uwagę na dostępność żelaza i kobaltu.

Mikroelementy są roślinie szczególnie potrzebne w syntezowaniu nitrogenazy. Nawożenie grochu w formie dolistnej warto zaplanować z początkiem pąkowania. Brak mikroelementów może skutkować niewłaściwą współpracą z bakteriami brodawkowymi.

Biostymulatory to kolejny z elementów wart uwzględnienia planując nawożenie grochu. Ta grupa produktów pomoże roślinie w przeciwstawianiu się stresom biotycznym i abiotycznym. Biostymulatory będą również wspierały lepsze pobieranie składników odżywczych i wpłyną na plonowanie grochu.

Resztki pożniwne – uwolnij potencjał

Groch zostawia po sobie słomę bogatą w składniki odżywcze. Można wesprzeć proces rozkładu resztek pożniwnych. Sprawdzi się tu na przykład Penergetic-b. Gleba po uprawie grochu jest cennym stanowiskiem pod rzepak czy jęczmień ozimy.

Poznaj Agriker Silicium

Nawóz Krzemowy – płynna formuła dla maksymalnej skuteczności.

Nawożenie tytoniu

Program nawożenia tytoniu. Żyzna gleba i wpływ na odporność

Nawożenie fasoli

Program nawożenie fasoli. Użyźnianie gleby, stymulacja roślin.