Bor w rzepaku - Skuteczne nawożenie dolistne borem z aminokwasami

Bor w rzepaku

Bor w rzepaku jest mikroelementem stawianym na pierwszym miejscu pod kątem ważności dla dobrego wzrostu roślin, poziomu plonowania i jakości osiąganych plonów. Jako pierwiastek strategiczny z punktu widzenia upraw rzepaku zmusza każdego producenta tej rośliny do posiadania wiedzy z zakresu zasobności gleb w ten pierwiastek jak i umiejętności rozpoznawania niedoborów.

Mało boru w krajowych ziemiach.

Zdecydowana większość krajowych gleb jest uboga w ten pierwiastek. Źródła podają, że blisko 90% gleb rolnych w naszym kraju cierpi na niedobór tego kluczowego z punktu widzenia upraw rzepaku pierwiastka. Jak iż prawie wszystkie gleby cierpią na niedosyt boru, w uprawie rzepaku stosuje się bor nie tylko interwencyjnie, ale również profilaktycznie.

Ograniczenia w pobieraniu boru

Wysokie temperatury i brak opadów, sucha gleba są czynnikami mocno ograniczającym i tak skromne już zasoby boru i jego dostępność dla roślin. Do niedoborów tego pierwiastka przyczynia się również coraz mniejszy poziom produkcji zwierzęcej, a co za tym idzie znaczący spadek dostarczanego na pola obornika będącego dobrym źródłem tego pierwiastka.

Kluczowy pierwiastek dla rzepaku

Bor w rzepaku odpowiada za szereg istotnych procesów biochemicznych. Jest czynnikiem wpływającym na intensywność kwitnienia rzepaku oraz lotność pyłku. Bor ma również wpływ na grubość ścianek rzepaku. Jest on również pierwiastkiem którego obecność we właściwych proporcjach intensyfikuje rozwój systemu korzeniowego. Bar w rzepaku wpływa również na zdolność rośliny do zawiązywania łuszczyn.

Niedobory tego pierwiastka ograniczają plonowanie. Mają wpływ na osłabienie odporności rośliny oraz bezpośrednio przekładają się na łamliwość łodyg w okresie intensywnego rozwoju rzepaku. Po przekrojeniu korzenia widoczna jest pusta przestrzeń która jest oznaką niedoboru boru. Warto więc wybrać się na jesienne lustracje pola, by w przypadku stwierdzenia niedoborów tego pierwiastka podać go interwencyjnie w formie nawozów dolistnie.

Warto pamiętać, że rzepak jest roślinom której potrzeby na mikroelementy możemy w całości pokryć poprzez nawożenie dolistne.

Agriker Amin B – Bor w rzepaku

Agriker Amin B to nawóz dolistny w płynnej formule opracowany przez firmę Agrigentum3. Jeden z Europejskich liderów w produkcji nawozów stworzył formułę w której najwyższej jakości Bor (B) jest skompleksowany aminokwasami. Najwyższej jakości aminokwasy pozwalają na błyskawiczne i blisko stu procentowe przyswajanie boru. Nowoczesna, płynna formuła to pełna rozpuszczalność produktu, prosta i skuteczna i aplikacja.

W zależności od potrzeb roślin na danym polu aplikujemy 0,5 -1 l Agriker Amin B w formie oprysku.  Jesienną aplikację należy przeprowadzić gdy rzepak będzie w fazie 4-8 liści. Pozwoli to zaopatrzyć roślinę w potrzebny jej pierwiastek.

 

Wyższa zimotrwałość rzepaku!

Nawóz Krzemowy – krzem w płynnej formule!

Słoma – cenny nawóz!

Czy znasz wszystkie zalety słomy?

Żółte naczynia w rzepaku

Proste u skuteczne narzędzie do monitoringu szkodników.